מהי הזווית והכיוון של התקנת קולטי שמש?

בכתבה זו המומחים שלנו החליטו לרשום בפניכם אודות החשיבות הגדולה של קביעת זווית התקנת קולטי השמש  וחשיבות הכיוון של התקנת הקולט. כל זאת על מנת שתוכלו ליהנות ממיקסום התוצאה שלשמה מותקן הקולט על גג ביתכם. הבה נתחיל..

דודי שמש והקולט שלכם

נכון להיום בישראל של שנת 2020 דודי שמש הם בגדר חובה ברוב הבתים בישראל. דודים אלו מאפשרים חסכון בהוצאות חשמל וזאת משום שהם ניזונים מקרני השמש החמות והופכים את החום לאנרגיה סולרית.  אחד החלקים החשובים בדוד שמש הוא קולט השמש וזאת משום שחלק זה אחראי על הפיכת אנרגיית השמש לאנרגיית חום. רבים אינם יודעים שהצבע הכהה של הקולטים והצורה המלבנית שלהם נועדו לקליטה מרבית של קרני השמש והמרתם לאנרגיית חום. אז מה חשוב לדעת אודות התקנת קולטי שמש? המשיכו לקרוא..

חשיבות זווית ההתקנה של קולט השמש

חשיבות התקנת קולטי השמש בזווית הנכונה, גדולה וזאת משום שזווית ההתקנה משפיעה על אופן החימום של המים. כלומר, אם המים אינם חמים דיים וזאת למרות שהיה חם מאוד באותו היום חשוב שתבדקו האם זווית ההתקנה של קולט השמש שלכם היא עד חמישים מעלות (מומחים רבים טוענים שהזווית הטובה ביותר של הקולט היא 32 מעלות ביחס לקרקע), וששום דבר לא מאפיל על הקולט ומונע ממנו לקלוט את קרני השמש. יש בהחלט מצבים בהם הקולטים אינם עובדים כראוי משום שהם פונים לכיוון הים ולא לכיוון השמש או משום  שבניין גבוה חוסם את הגישה אליהם. חשוב לנו לציין שזווית ההתקנת קולטי שמש, חשובה מאוד עד כי יש מומחים שמודדים את הזווית באמצעות אנך ומד זווית וזאת על מנת לוודא מדידה מדויקת.

הכיוון של קולט השמש

כאמור, התקנת קולטי שמש צריכה להיעשות בזווית של שלושים לחמישים מעלות מהקרקע כאשר כיוון הדוד צריך להיות דרומה. קיימת חשיבות גדולה גם לכיוון של התקנת הקולט כאשר ההמלצה היא תמיד דרומה ובסטייה של עד עשר מעלות לכיוון דרום-מזרח. כלומר לכיוון השמש. ברגע שקולט השמש שלכם יותקן בכיוון ובזווית הנכונה תחושו מיידית בהבדל במהירות חימום המים מאותו הרגע בו אתם מדליקים את דוד השמש.